Metoda odległościowa jest jednym z moich ulubionych sposobów połowu białych ryb. Nie często mam ją okazję stosować na zawodach ze względu na specyfikę łowisk, ale wędkując dla przyjemności sięgam po nią przy każdej nadarzającej się okazji.
W paru zdaniach chciałbym przekazać Wam kilka ogólnych rad i wskazówek dotyczących odległościówki i omówić podstawowy sprzęt niezbędny do stworzenia odpowiedniego zestawu do połowu tą metodą.
SPRZĘT
Spośród wielu wędek do ''matcha'' najbardziej uniwersalne są te o długości 3,8-4,2 i o ciężarze wyrzytu do 18 g,co całkowicie wystarcza.Kołowrotek powinien spełniac dwa najważniejsze warunki:przełożenie miedzy 5:1 a 6:1 i precyzyjny hamulec.Zalecam wielkość 4000 ze względu na szerokość szpuli,im szersza tym lepiej spada żyłka,co pozwala na dalsze żuty.
Żyłka do metody odległościowej tez powinna mieć szczególne parametry.Przede wszystkim musi być łatwo zatapialna.To podstawa precyzyjnego łowienia,ponieważ w trakcie wedkowania żyłka między szczytówką wędki a spławikiem musi iść w miare możliwości w prostej lini,aby wędkujący mógł skutecznie zareagowac na branie.Żyłka pływająca po powierzchni wody jest znoszona przez wiatr tworzac tzw.balon.Ja stosuje przeważnie żyłkę o średnicy 0,16 mm.
ZESTAWY
Przeważnie do metody odległościowej używamy spławika typu waggler,który może mieć wyporność od kilku do kilkunastu gramów i długość nawet do 40 cm.Dobór spławika będzie zależał od odległości łowienia,głębokości łowiska i od pogody.Oczywiste jest że czym cięższy spławik tym łatwiej bedzie nam rzucić zestaw na pożądaną odległość.W większości spławików odległościowych całe obciążenie jest umieszczane w dolnej części korpusu spławika,często w postaci pierścieni,które możemy dokładać lub zdejmować w zależności od tego,ile obciążenia potrzebujemy założyc na żyłke w postaci śrucin.Spławik wyważamy tak,aby wystawało tylko kilka milimetrów antenki.Ważne jest to,żeby antenka byłabardzo dobrze widoczna z dalszej odległości.Antenka powinna mieć odpowiedni kolor.W zależności od pogody oko wędkarza dostrzega jedne kolory lepiej a inne gorzej,dlatego dobrej klasy wagglery posiadaja kilka róznego koloru łatwo wymiennych końcówek.
Do mocowania spławika wykorzystuje się specjalny łącznik umożliwiający łatwe przesuwanie go podczas zmiany gruntu.Bardzo ważną rzeczą jest dokładne wygruntowanie łowiska.
NĘCENIE
Podobnie jak wiele czynności w tej metodzie ,nęcenie też musimy wytrenować.Przeważnie odbywa się to za pomocą procy,bo ona pozwala nam na posłanie kul zanętowych na dużą odległość.Trzeba opanować umiejętność ustalenia siły,z jaką należy naciągnąć procę,i kąt pod jakim wystrzelimy kulę zanetową.Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów proc,które tak naprawdę różnią się głównie koszyczkiem i gumą.Każdy musi do pasować sobie ją do indywidualnych upodobań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz